Monday, December 5, 2011

Uus raamat: VANAISAEesti Päevaleht http://www.epl.ee/news/kultuur/ulo-vooglaiu-tosinostalgilised-lapsepolvelood-vanaisast.d?id=63743810

Valmis sai KAUAOODATUD raamat!

Paljudele suureks eeskujuks olev mees Ülo Vooglaid jutustab selles oma lapsepõlve väärt õppetundidest, mille andis talle tema napisõnaline, kuid vägev Saaremaa-vanaisa.

Mis esmapilgul näib kui kimbuke hajusaid mälupilte, hakkab lugedes tasahilju kasvama. Meelde jääb lausa eepiline pilt meheks kasvamisest sel rahvale keerulisel ajal.

See töö oli erakordne üsna mitmes mõttes – illustratsioonide autor sai ise oma pildid ka raamatusse sisse kujundada. Veelgi enam – tegemist on põneva tehnilise eksperimendiga, tavalise neljavärvitrüki asemel on kasutatud kaht spotvärvi.

Tekst raamatu tagakaanel:

Olin vist teises klassis, kui keset talve, jõulude ja uusaasta va hel maale sugulastele külla sõitsime. Kaua sa ikka sööd, jood ja kuulad suurte jutte! Teatasin, et tahaksin metsa jahile minna. /---/

Metsas oli nii paks lumi, et isegi koerad olid hädas. Jälgi oli palju, aga kõik olid siin käinud kunagi ammu. Äkki panid koerad kilkama ja kõigest jõust läbi lume kahlama. Soh, olingi üksi keset metsa. Tundus, et edasi minna on riskantne. Läksin tuldud teed tagasi. Toas küsiti, kuhu saak jäi. Ütlesin, et metsa, sest koerad eksisid ära ega saanud jänest kätte.

Koduteel saanis, lambanahkse teki all kuulasime, kuidas lumi krudises. Kodus ütles vanaisa vanaemale: „Poiss käis jahil ja pidi peaaegu jänese kätte saama, aga koer eksis ära.”
Kujundus ja illustratsioonid Anneliis Aunapuu.